53 de spectacole selectate oficial pentru a 27-a editie a FNT

78 vizualizari

Criticul Marina Constantinescu, director artistic si selectioner al Festivalului National de Teatru, a anuntat selectia oficiala a celei de-a 27-a editii a FNT. Transmisia a fost facuta in sistem live streaming pe noul site al festivalului www.fnt.ro.

Produs de UNITER, ARCUB si Teatrul National „I.L. Caragiale” din Bucuresti si finantat de Ministerul Culturii si Identitatii Nationale si Primaria Municipiului Bucuresti, Festivalul National de Teatru va avea loc intre 20 si 30 octombrie, la Bucuresti.     
    
Iata lista celor 53 de spectacole (ordine alfabetica) selectionate din intreaga tara, produse in stagiunea teatrala 2016 - 2017:
    
#EmojiPlay, un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Caciuleanu, scenografia video si animatia Les Ateliers Nomad, costumele Corina Boboc, Teatrul Excelsior in parteneriat cu „Gigi Caciuleanu Romania Dance Company”, Bucuresti
    
AMADEUS de Peter Shaffer, traducerea Adrian Solomon, directia de scena Victor Ioan Frunza, decorul si costumele Adriana Grand, Teatrul Metropolis Bucuresti
    
ANIVERSARE de Harold Pinter, traducerea si dramaturgia Csongor Czegő, regia Alexandru Dabija, Teatrul „Tamási Áron” Sfantu-Gheorghe
    
ANGAJARE DE CLOVN de Matei Visniec, regia Ion Caramitru, decorul Florilena Popescu Farcasanu, costumele Liliana Cenean, Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti
    
ARTISTS TALK, un spectacol de Gianina Carbunariu, scenografia Dorothee Curio, ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucuresti. Co-producator Asociatia Piese Refractare. Cu sprijinul Institutului Goethe, Ambasadei Frantei la Bucuresti si Institutului Francez
    
BABEL, conceptul, dramaturgia si coregrafia Arcadie Rusu, scenografia si light design-ul Hermina Stanciulescu, CNDB – Centrul National al Dansului Bucuresti si LINOTIP – Centru Independent Coregrafic, Bucuresti
    
BUCURESTI. INSTALATIE UMANA, un spectacol devised de Nicholas Catianis, Irina Craita-Mandra, Andu Dumitrescu, Florin Fieroiu, Ada Gales, Dumitru Georgescu, Flavia Giurgiu, Vlaicu Golcea, Denis Hanganu, Ada Lupu, Ilinca Manolache, Ioana Marchidan, Dana Marineci, Radu-Alexandru Nica, Ciprian Nicula. Dramaturgia Ada Lupu, Florin Fieroiu, Radu-Alexandru Nica. Un spectacol coordonat de Radu-Alexandru Nica dupa un concept de Florin Fieroiu, ARCUB – Centrul Cultural al municipiului Bucuresti
    
BULGAKOV 17 (dupa „Maestrul si Margareta”), dramatizarea si adaptarea scenica Zsolt Benedek si Roxana Marian, regia László Bocsárdi, decorul József Bartha, costumele Zsuzsánna Kiss, Teatrul National Targu-Mures – Compania „Liviu Rebreanu”
    
CABARETUL DADA de Matei Visniec, adaptarea textului si regia Anca Bradu, costumele Andra Badulescu Visniec, decorul Doru Pacuraru, Teatrul „Regina Maria” Oradea
    
CAFENEAUA PIRANDELLO, scenariul dramatic de Anca Maniutiu dupa texte de Luigi Pirandello, regia Mihai Maniutiu, coregrafia Andrea Gavriliu, decorul Adrian Damian, costumele Luiza Enescu, Teatrul „Regina Maria” Oradea
    
CAMERA MEA FRIGORIFICA de Joël Pommerat, traducerea Forgách András, regia Theodor Cristian Popescu, scenografia Irina Moscu, Teatrul „Szigligeti” din Oradea
    
DACA AM GANDI CU VOCE TARE de Adnan Lugonić, regia Radu Afrim, decorul Vanda  Maria Sturdza, costumele Lia Dogaru, Teatrul National „Marin Sorescu” Craiova
    
DESTEPTAREA PRIMAVERII de Frank Wedekind, regia Charles Muller, decorul Helmut Stürmer, costumele Ioana Popescu, Teatrul German de Stat Timisoara
    
DESTEPTAREA PRIMAVERII de Frank Wedekind, traducerea Victor Scoradet, regia si scenografia Vlad Cristache, Teatrul Mic Bucuresti
    
DON JUAN, adaptare dupa Molière, regia Andrei si Andreea Grosu, scenografia Vladimir Turturica, Teatrul de Comedie Bucuresti
    
DORIAN, conceptul regia si coregrafia Oana Rasuceanu, video Iulia Rugina, Dan Adrian Ionescu, Mizdan si Adrian Campean, decorul Dan Adrian Ionescu. One man show George Albert Costea, Asociatia Culturala Control N, Bucuresti
    
FAMILIA FARA ZAHAR, texte de Mihaela Michailov, regia Radu Apostol, scenografia Arh. Gabi Albu, Teatrul Mic Bucuresti si Centrul de Teatru Educational Replika, Bucuresti

FAMILII, un spectacol de Eugen Jebeleanu, scenografia Velica Panduru, Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu. Co-producatori: Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu – Facultatea de Litere si Arte, Departamentul de Arta Teatrala si Centrul de Cercetari Avansate in Domeniul Artelor Spectacolului
   
IARNA de Jon Fosse, traducerea Carmen Vioreanu, adaptarea scenica Anca Maniutiu, regia Mihai Maniutiu, scenografia Adrian Damian, Teatrul „Nottara” Bucuresti
    
IMPROVIZATIA DE LA VERSAILLES SAU CASA MAIMUTELOR, dupa Molière, dramaturgia Sényi Fanni, regia Sardar Tagirovsky, decorul Judit Dobre Kóthay, costumele Bajkó Blanka-Alíz, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timisoara
    
INCENDII de Wajdi Mouawad, traducerea Zeno Fodor, regia Irina Alexandra Banea, scenografia Vladimir Iuganu, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucuresti
    
IUBIREA LA OAMENI de Dmitri Bogoslavski, traducerea Raluca Radulescu, regia Evghenia Berkovici, scenografia Ksenia Sorokina, Teatrul „Nottara” Bucuresti
    
IUBIREA LA OAMENI de Dmitri Bogoslavski, traducerea Raluca Radulescu, regia Vlad Massaci, scenografia Andu Dumitrescu, Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad
    
IN ADANCURI de Maxim Gorki, traducerea Annamária Radnai, dramaturgia Visky András, regia Yuri Kordonsky, scenografia Dragos Buhagiar, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
    
INAINTEA EREI NOASTRE, conceptul si regia Daniel Chirila, Teatrul LUNI de la Green Hours & Frilensar, Bucuresti
    
JURNAL DE ROMANIA. SFANTU GHEORGHE, scenariul si regia Carmen Lidia Vidu, costumele Raluca Alexandrescu, Teatrul „Andrei Muresanu” Sfantu-Gheorghe
    
JURNALUL LUI ROBINSON CRUSOE, un musical dupa Insula de Gellu Naum, regia Mihai Maniutiu, cantece Ada Milea, decorul Adrian Damian, costumele Andrada Chiriac, Teatrul Odeon Bucuresti
    
KARAMAZOVII de Horia Lovinescu si Dan Micu, dupa romanul „Fratii Karamazov” de F.M. Dostoievski, adaptarea si regia Nona Ciobanu, scenografia Peter Košir si Nona Ciobanu, costumele Doina Levintza, Teatrul Mic Bucuresti
    
KIMBERLY de David Lindsay-Abaire, traducerea si regia Andreea Vulpe, scenografia Cristina Milea, Teatrul de Comedie Bucuresti
    
MACBETH de William Shakespeare, traducerea Horia Garbea, dramaturgia Daniel Pribyl, regia Michal Docekal, decorul Martin Chocholousek, costumele Hana Fischerova, Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra” Bucuresti
    
MACELARIA LUI IOV de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, Teatrul National „Vasile Alecsandri” Iasi
     
N-AI TU TREABA! de Catalin Stefanescu, dupa „Danila Prepeleac” de Ion Creanga, regia Alexandru Dabija, Teatrul ACT Bucuresti
    
NO MAN`S LAND de Danis Tanović, traducerea Andrei Marinescu, adaptarea, regia si ilustratia muzicala Alexander Morfov, decorul Nikola Toromanov, costumele Andrada Chiriac, Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti
    
O FEMEIE SINGURA de Dario Fo si Franca Rame, traducerea Daniel Grigore-Simion si Andreea Bibiri, regia Daniel Grigore-Simion, scenografia Adrian Pitica. One woman show Andreea Bibiri, Teatrul de Arta Bucuresti
    
O INTERVENTIE de Mike Bartlett, regia Radu Iacoban, scenografia Cezarina Iulia Popescu, Teatrul ACT Bucuresti
    
O MIE DE MOTIVE, dupa „Every Brilliant Thing” de Duncan Macmillan, traducerea si adaptarea Horia Suru si Florin Piersic Jr., regia Horia Suru. One man show Florin Piersic Jr., POINT Bucuresti
    
OUR LADIES OF PERPETUAL SUCCOUR (FECIOARELE NOSTRE GRABNIC AJUTATOARE) de Lee Hall, dupa romanul „Sopranele” de Alan Warner, traducerea si adaptarea Carmen Stanciu, regia si coregrafia Razvan Mazilu, scenografia Romana Topescu si Dragos Traistaru, Teatrul Excelsior Bucuresti

PASAREA RETRO SE LOVESTE DE BLOC SI CADE PE ASFALTUL FIERBINTE, scenariul si regia Radu Afrim, scenografia Irina Moscu, Teatrul National Targu-Mures –  Compania „Tompa Miklós”
    
PE JUMATATE CANTEC, un spectacol de Crista Bilciu. One woman show Anda Saltelechi, Teatrul de Foc Bucuresti

PLAYLIST de C.C. Buricea-Mlinarcic, regia si scenografia Tudor Lucanu, Teatrul National Cluj-Napoca
    
PRINTUL NEFERICIT („La Double Inconstance”) de Pierre de Marivaux, traducerea Sabrina Iaschevici, adaptarea si regia Sanziana Stoican, scenografia Valentin Varlan, Teatrul „Maria Filotti” Braila
    
PROCESUL, dupa Franz Kafka, traducerea Gellu Naum, dramatizarea Mihaela Panainte si Daniel Ilea, regia Mihaela Panainte, scenografia Helmut Stürmer, Teatrul National Cluj-Napoca
    
RAMBUKU de Jon Fosse, traducerea Daria Ioan, adaptarea Anca Maniutiu, regia Mihai Maniutiu, decorul Adrian Damian, costumele Luiza Enescu, Teatrul National „Mihai Eminescu” din Timisoara
    
RAZBOIUL NU A INCEPUT INCA de Mikhail Durnenkov, traducerea Raluca Radulescu, regia Bobi Pricop, decorul Adrian Damian, costumele Corina Boboc, Teatrul „Toma Caragiu” Ploiesti
   
REGELE LEAR de William Shakespeare, regia si scenografia David Doiashvili, costumele Liliana Cenean, Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti
    
ROCKY HORROR SHOW de Richard O’Brian, traducerea Peca Stefan, regia Cosmin Chivu, scenografia Alin Gavrila, Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu. Co-producatori: InterArt Group si Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
 
ROSMERSHOLM de Henrik Ibsen, adaptarea, regia si light design-ul Andriy Zholdak, scenografia Andriy Zholdak si Daniel Zholdak, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
 
ROVEGAN, textul si regia Catinca Draganescu, Asociatia ARENA si Centrul de Teatru Educational Replika, Bucuresti
    
RUG, dupa romanul lui György Dragomán, traducerea Elise Wilk, regia Armin Petras, decorul Olaf Attmann, costumele Katja Strohschneider, Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu. Co-producatori: Schauspiel Stuttgart, Staatsschauspiel Dresden, Vígszínház

SCRISORI DE DRAGOSTE de A.R. Gurney, un spectacol de Mircea Cornisteanu, Teatrelli – creart (Centrul de Creatie, Arta si Traditie al Municipiului Bucuresti)

SI NEGRU SI ALB SI GRI, textul si regia Mimi Branescu, scenografia Nina Brumusila, Teatrul Metropolis Bucuresti

TINERETE FARA BATRANETE SI VIATA FARA DE MOARTE, dupa basmul omonim al lui Petre Ispirescu, dramaturgia Adrian Nicolae, scenariul si directia de scena Victor Ioan Frunza, decorul, costumele si recuzita Adriana Grand, Teatrul „Ion Creanga” Bucuresti
    
UMBRE de Marilia Samper, traducerea Florin Galis si Iunia Mircescu, regia, scenografia, ilustratia muzicala si lighting design Vlad Cristache, Teatrul National „I.L.Caragiale” din Bucuresti


Galerie foto

53 de spectacole selectate oficial pentru a 27-a editie a FNT 53 de spectacole selectate oficial pentru a 27-a editie a FNT 53 de spectacole selectate oficial pentru a 27-a editie a FNT 53 de spectacole selectate oficial pentru a 27-a editie a FNT Comentarii

Nume

Email





Comentariu

Parteneri

Catena.ro CatenaPasCuPas.ro Fildas Tonica Revista sanatate Retete Dietetice - Regim de slabit Practica medicala Cofetarie online Palate Brancovenesti Fundatia Calea Victoriei observator cultural Circ & Variete Globus Masca Opera Comica amosnews Russenart Communications uap.ro eliteart.org unarte.org fnt.ro Atelier Dana Art Teatrul Excelsior U-ART Gallery Teatrul ACT Aiurart infofashion

Home Despre noi Termeni si conditii Cariere Contact

Copyright SensoTV.ro 2017

Statistici T5
catena